Έκθεση "Λάβαρα της Ελευθερίας/Banners of Freedom"

Έκθεση εικαστικών έργων στον 10ο όροφο της Παιδαγωγικής Σχολής.

Πρόκειται για τη φιλοξενία κοινής έκθεσης φοιτητών/τριών του Τμήματος Θεάτρου του Α.Π.Θ. σε συνεργασία με το Department of Humanities, Αrts Education University of Pretoria, South Africa.

Ο τίτλος της έκθεσης είναι "Λάβαρα της Ελευθερίας/Banners of Freedom".

Οι φοιτητές/τριες του εκπαιδευτικού ιδρύματος της Πραιτόρια προβληματίζονται πάνω σε θέματα της επανάστασης του 1821 και οι φοιτητές/τριες
του Τμήματος Θεάτρου ΑΠΘ για τη μεγάλη κοινωνικοπολιτική επανάσταση στην πρόσφατη ιστορία της Νοτίου Αφρικής, την απελευθέρωσή της από τον ζυγό του
Αpartheid. Μέσα από τα καλλιτεχνικά τους έργα προσπαθούν να απαντήσουν στο ερώτημα «Τι θα μας ωθούσε σήμερα να σηκώσουμε ένα λάβαρο;»

Η έκθεση θα διαρκέσει από τις 29 Σεπτεμβρίου έως τις 5 Οκτωβρίου (δείτε την αφίσα της Σχολής Καλών Τεχνών για την εκδήλωση) ενώ τα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν την Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου στις 17:00.

Για τη συμμετοχή στην έκθεση θα τηρηθεί αυστηρά το υγειονομικό πρωτόκολλο (επίδειξη πιστοποιητικού εμβολιασμού ή νόσησης ή αποτελέσματος rapid test)